Nehody a mimoriadne udalosti na tratiach ŽSR za 2. týždeň

vlak zrazil muža

...

Za uplynulý týždeň Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) evidujú tri zrážky civilnej osoby s vlakom. V dvoch prípadoch vlak usmrtil osobu. K smrteľným zrážkam došlo v železničnej stanici (ŽST) Piešťany a v úseku Vydrník – Spišská Nová Ves. Muž, ktorého zrazil vlak v úseku Trnava – Šelpice, bol prevezený do nemocnice. Zmeškaných bolo celkom 10 vlakov osobnej dopravy.

V 2. týždni ŽSR neevidujú žiadnu zrážku auta s vlakom na priecestí. Pred železničným priecestím si musia počínať vodiči napriek tomu mimoriadne opatrne, najmä sa presvedčiť, či môžu bezpečne prejsť cez železničné priecestie. Na železničných priecestiach označených dopravnou značkou "Stoj, daj prednosť v jazde!", je vodič povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má náležitý rozhľad na trať, musí dbať však na to, aby vozidlo nezasahovalo do priechodného prierezu koľaje, kde by mohlo byť zachytené prechádzajúcim koľajovým vozidlom. Tieto ustanovenia sa samozrejme vzťahujú aj na chodcov a cyklistov.

V prípade uviaznutia vozidla na priecestí je potrebné zavolať IZS na telefónne číslo 112 a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia (JIČ), umiestnené na zadnej strane výstražníkov alebo dopravného značenia a vykonať opatrenia na varovanie rušňovodiča koľajového vozidla.

Ak dôjde k zastaveniu vozidla na priecestí, spustí sa svetelná výstraha a zatvoria sa závory, je potrebné spustené závory bez váhania preraziť, pretože za krátku chvíľu vojde na priecestie vlak alebo iné koľajové vozidlo, ktorého hmotnosť býva niekoľko stoviek ton, brzdná dráha stovky metrov a ktorého rušňovodič nemá v drvivej väčšine prípadov žiadnu šancu pred prekážkou zastaviť. Následky takejto zrážky ŽSR v júni tohto roka prezentovali v rámci Medzinárodného dňa bezpečnosti na priecestiach ILCAD simulovanou zrážkou koľajových vozidiel a cestného vozidla na priecestí pri relatívne nízkej nárazovej rýchlosti.

Pokusy o samovraždu alebo civilné osoby zdržiavajúce sa mimo vyhradený priestor boli zaznamenané na niekoľkých miestach. V ŽST Krásno nad Kysucou vlakový personál vylúčil cestujúceho z osobného vlaku. Cestujúci si následne ľahol do koľaje pred rušeň a odmietal opustiť priestor. Privolaná hliadka PZ SR následne osobu prevzala. Podozrivú osobu v koľajisku nahlásil rušňovodič regionálneho rýchlika v ŽST Trnava. Osobu zadržala hliadka PZ SR. V úseku Šurany – Úľany nad Žitavou nahlásil rušňovodič osobu v koľajisku na zastávke Šurany.

Vandali minulý týždeň okrem rozbíjania skiel položili do koľajiska televízor. Osobný vlak v úseku Zohor – Malacky zastavil pred televízorom v koľajisku, ktorý tam dali vandali. Na zastávke Veľká Lúka nahlásil rušňovodič kábel ležiaci na peróne. Na mieste bolo zistené odtrhnuté ukoľajnenie trakčnej podpery. Pravdepodobnou príčinou bol pokus o krádež. Vandali si často neuvedomujú, že svojim správaním môžu ohroziť bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy, svoje aj cudzie životy.

...

Zdroj: ZSR

kalendár 2016

Mapa Rožňavy - pre zväčšenie klik na mapu:

mapa roznavy

Konverzný kurz 1€ = 30,1260 Sk

BRITAKOV umelecké kováčstvo

čistiareň

JSU Rožňava - výroba prívesných vozíkov

voda plyn kurenie

Kachliarstvo JANES

Gemerský magazín

Voľby do VÚC 2017

KSKauto Rožňava Brzotín

HELL MECY

vaša reklama tu

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

[CNW:Counter]