Miesto pre Vašu reklamu PIZZA MICIO

Prezentácia reštaurovanej pohrebnej prikrývky z roku 1824

Súčasťou zbierkového fondu Baníckeho múzea v Rožňave je aj pohrebná prikrývka čižmárskeho cechu z roku 1824. Je jedným z mála textilných predmetov zachovaných z obdobia pôsobenia cechov v Rožňave. Používala sa na prikrytie rakvy počas pohrebov členov cechu alebo ich rodinných príslušníkov.

Prikrývka je ušitá z dvoch vrstiev tkaniny – vrchnú vrstvu tvorí zamat tmavohnedej farby a spodnú vrstvu tkanina plátnovej väzby, pravdepodobne ľan zafarbený na tmavomodro. Na vrchnej strane je zobrazený kríž vytvorený aplikáciou ozdobných prámikov z kovových nití, výšivky, kovových flitrov a hodvábnej tkaniny. Pod ramenami kríža po oboch stranách sú z kovových nití a prámikov vyšité štíty so symbolmi čižmárskeho remesla – čižma, hladidlo a nôž. Po obvode je našitý ozdobný prámik a strapce. Prikrývka má dĺžku 2,2 m a šírku 1,6 m.

V roku 2022 bol podaný úspešný projekt na odborné ošetrenie, ktorého cieľom bolo reštaurovanie v takom rozsahu aby bolo možné predmet sprístupniť verejnosti. Odborné ošetrenie prispelo k zachovaniu umeleckej a kultúrnej hodnoty predmetu a v súčasnosti bude možné prikrývku sprístupniť verejnosti na výstavách alebo bádateľom na štúdium. Reštaurátorské práce realizovala na prelome rokov 2022 a 2023 reštaurátorka textilu Mgr. art. Barbora Figuli.

Projekt bol podporený Fondom na podporu umenia sumou 2000 € a spolufinancovaný z prostriedkov Košického samosprávneho kraja vo výške 750 €.

Cenný exponát múzea bol verejnosti po reštaurovaní slávnostne predstavený na vernisáži výstavy Koža a kožušina – od úžitku k luxusu. Záujemcovia ho môžu obdivovať na tejto výstave do 29. septembra 2023 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave.

Mgr. Barbora Šumská

Odborné ošetrenie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Voľby do VÚC 2017

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...