GEMINI CARS PIZZA Rožňava Pod Gombášom Rožňava

Don Bosco je medzi nami v Rožňave!

Don BoscoZakladateľ saleziánov Don Bosco prišiel na Slovensko. Don Bosco je medzi nami!


Po štyroch rokoch putovania relikvií po Južnej, Strednej a Severnej Amerike, Afrike, Ázií a viacerých krajín Európy navštívil zakladateľ saleziánov Don Bosco Slovensko. Stalo sa tak vo štvrtok, 11. apríla v podvečerných hodinách, kedy slovenská saleziánska rodina prevzala na slovensko - ukrajinskej hranici relikvie tohto talianskeho svätca. Do Rožňavy dorazili dnes, 17.4.2013.


Relikvia zakladateľa saleziánskej rehole je vystavená v kostole sv. F. Xaverského na Námestí baníkov. Čestnú stráž bude držať vždy jeden jeden z piatich Talianov, ktorí ju sprevádzajú. Dnes, v stredu 14.4.2013 o 17.30 hod. sa koná slávnostná sv. omša. Následne po 18.30 hod. po večerných modlitbách môžu návštevníci vzdať úctu po celú noc. Zajtra, vo štvrtok po sv. omši za dobrodincov o 7.30 sa rozlúčia s relikviou.


Plastika tváre je urobená presne podľa vzoru posmrtnej masky, ktorú odliali deň po smrti dona Bosca. Truhlica s pravou rukou je vložená do hrudného priestoru sochy.  Zo Slovenska odvezú relikviu po zastavení v 22 mestách 1. mája cez Rakúsko do Slovinska.


Don Bosco sa celý život venoval výchove chudobných a opustených chlapcov, svoju výchovnú prácu postavil na preventívnom systéme, ktorého hlavnými piliermi sú nábožnosť, rozum a láskavosť. Presklená urna s relikviami začala svoju púť v apríli 2009 a do roku 2015 navštívi viac ako 130 krajín po celom svete. Konštrukcia je vyrobená zo železa, hliníka a skla. Spolu s vozíkom váži 450 kg a meria skoro 2 metre.


Don Bosco


Svätý Ján Bosco (iné názvy: Ján Bosko, don Bosco, vlastným menom Giovanni (Melchior) Bosco, * 16. august 1815, Becchi pri Turíne – † 31. január 1888, Turín) bol kňaz a vychovávateľ, zakladateľ rádu saleziánov. V roku 1934 vyhlásený za svätého.


Narodil sa pri Turíne. Od dvoch rokov vyrastal ako sirota bez otca. Ako 11-ročný musel odísť z domu kvôli nevlastnému bratovi Antonovi. Pracoval u sedliakov, aby sa uživil a po nedeliach sa venoval apoštolátu medzi chlapcami. Jeho nadanie si všimol starší kňaz Don Calosso, ktorý mu chcel pomôcť ku kňazstvu. Ten však čoskoro náhle zomrel a tak bol ponechaný sám na seba. Ako 16-ročný nastúpil na štúdia v Castelnuove. Popri štúdiu si zarábal rozličnými pomocnými prácami u remeselníkov, čo sa mu neskôr veľmi zišlo. V roku 1835 vstúpil do seminára a 5. júna 1841 bol vysvätený na kňaza a začal praktické kňazské účinkovanie medzi chudobnými a opustenými chlapcami. Začínal s holými rukami, avšak s veľkou dôverou v Pannu Máriu, ktorú Bosco považoval ako katolícky kňaz za svoju Pomocnicu. Od roku 1846 sa natrvalo usadil na zlopovestnom turínskom predmestí Valdocco, kde vybudoval oratórium a neskôr aj baziliku. Veľmi sa inšpiroval sv. Františkom Saleským, vzorom láskavosti, podľa ktorého sa nazýva aj rehoľná spoločnosť, ktorá bola schválená v roku 1869 (pozri saleziáni). Svoju výchovnú prácu postavil na preventívnom systéme, ktorého hlavnými piliermi sú nábožnosť, rozum a láskavosť. V 1872 založil ženskú rehoľnú spoločnosť Dcéry Panny Márie Pomocnice, ktoré sa starajú o opustené a chudobné dievčatá. V jeho práci mu pomáhal široký okruh spolupracovníkov. Don Bosco zomrel 31. januára 1888.


zdroj: wikipedia.org

BRITAKOV umelecké kováčstvo

čistiareň

JSU Rožňava - výroba prívesných vozíkov

voda plyn kurenie

Kachliarstvo JANES

Voľby do VÚC 2017

KSKauto Rožňava Brzotín

HELL MECY

vaša reklama tu

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...