GEMINI CARS PIZZA Rožňava vyza eu

Ratovali turistov ...

aa

...

Dňa 21. 2. 2021 v podvečerných hodinách prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc z Malej Fatry. Dvaja turisti (žena vo veku 24 a muž 34 rokov) oznámili, že sa nachádzajú približne 150 metrov severne od modro značeného turistického chodníka nad Šútovským vodopádom.

a

Z tohto miesta sa podľa slov oznamovateľky nedalo pokračovať, nadol bol strmý zráz a pri pohybe v hlbokom snehu smerom hore sa sneh s nimi zosúval. Turisti poskytli záchranárom GPS súradnice, na základe ktorých ich odišli hľadať do terénu. Záchranári zároveň turistom telefonicky poskytli rady, ako zvýšiť a dbať na svoju bezpečnosť do ich príchodu. V tme a sťažených podmienkach vzhľadom na vysoké lavínové nebezpečenstvo prišli na miesto podľa zadaných GPS, no dvojicu nenašli. Situáciu sťažila aj informácia, že turistom sa nedalo spätne dovolať.

a

Záchranári HZS sa následne rozdelili na dve skupiny a začali prehľadávať rozsiahlejšiu oblasť a jednotlivé žľaby spadajúce do Šútovskej doliny. V jednom zo žľabov našli počas pátrania spadnutú lavínu, kde pes označil miesto a preto lavínisko prehľadali. Nikoho v ňom našťastie nenašli. Nezvestných hľadali štyria profesionálni a traja dobrovoľní záchranári HZS ďalej. Napokon sa im na základe svetelnej signalizácie podarilo zablúdenú a uviaznutú dvojicu nájsť, a to v lokalite Tesnô. Turisti išli z Poludňového grúňa do Stohového sedla, odkiaľ po stopách, ktoré pred sebou videli pokračovali do Šútovskej doliny mimo značeného chodníka. Stopy sa však po čase stratili, no aj tak pokračovali. Po nájdení záchranári zistili ich zdravotný stav, podali im teplé tekutiny a zateplili ich. Keďže boli bez zranení, boli schopní postupovať so záchranármi. V ich sprievode prišli k autu HZS v Šútovskej doline, ktorým boli transportovaní do Kraľovian. Odtiaľ na vlastnú žiadosť pokračovali turisti slovenskej národnosti samostatne. Záchranári HZS sa vrátili na základňu a pátracia akcia bola po polnoci ukončená.

...

hzs

...

a

...

2021 - klik na kalendár:

kalendár 2019

...

ilustračné foto

a

a

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Požičovňa špeciálnych prívesov ...

Voľby do VÚC 2017

KSKauto Rožňava Brzotín

HELL MECY

vaša reklama tu

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...