Miesto pre Vašu reklamu PIZZA MICIO

Oprášená spomienka ...

krásna hôrka hrad a mauzóleumTento príspevok som Vám priniesol 20.4.2008:


Kam na prechádzku...


Tentokrát sa vyberme na Hrad Kársna Hôrka a do Mauzólea v Krásnohorskom Podhradí.


Foto: Roman Ocelník, 20.4.2008, zdroj informácií: Slovenské národné múzeum


Hrad Krásna Hôrka Mauzóleum Krásnohorské Podhradie


Hrad Krásna Hôrka História hradu Krásna Hôrka je spojená s históriou horného Gemera. Spája sa s jeho nerastným bohatstvom. Úrodné údolie rieky Slanej bolo obývané už v bronzovej dobe. V 13. storočí vzniká na dôležitej obchodnej ceste vedúcej zo Sedmohradska cez Košice na Spiš a do Poľska strážny hrad Krásna Hôrka. Krásnohorský hrad začali stavať Bebekovci, ktorí patrili k zámožnejšej stredovekej šľachte. V stavbe pokračovali Máriássyovci (ako dočasní vlastníci) a znova Bebekovci, ktorí tu vládli od polovice XIII. storočia až do r. 1566. Z pôvodnej strážnej veže vzniklo hradné opevnenie - najstaršie, gotické jadro hradu. Na opevnenom hrade si vydržiavali vlastné vojsko. Po roku 1567 hrad s panstvom prechádza do vlastníctva kráľovského dvora a spravujú ho hradní kapitáni. V r. 1578 nastupuje na Krásnu Hôrku ako hradný kapitán prvý z Andrássyovcov - Peter, ktorého vnuk Matej v r. 1642 získal od Ferdinanda III. hrad Krásnu Hôrku spolu s panstvom do dedičného vlastníctva. Andrássyovci sa postupne vypracovali medzi popredné šľachtické rody a svoje politické a hospodárske pozície si udržali až do r. 1918, hospodárske až do r. 1945. Andrássyovci pokračovali v rozširovaní hradu a mnohými úpravami vytvorili z Krásnej Hôrky honosné šľachtické sídlo. Začiatkom 18. storočia si obrovský majetok rozdelili a vzniká betliarska a monocká (dlholúcka) vetva rodu. Šľachta presúva svoje nepohodlné sídlo z hradov do údolí a podhradí, kde si buduje pohodlné kaštiele a kúrie. Funkcia hradov začína upadať, mnohé dožívajú a sú ponechané vlastnému osudu. Krásna Hôrka však bola výnimkou. Gotická časť hradu v roku 1817 vyhorela. Vtedajšia majiteľka, vdova po Štefanovi III. Andrássym, Mária Festetichová, dala urobiť len najnutnejšie opravy. Neskôr však aj ona - ako jeho posledná obyvateľka – hrad opustila. Andrássyovci sa však rozhodli zachovať rodový hrad. Príslušníci oboch vetiev udržiavali a spravovali jeho zachovalú časť, vrátane stredovekých mobiliárov z obdobia Bebekovcov i Andrássyovcov.. V r. 1866 tu Dionýz Andrássy otvoril múzeum, venované jeho manželke F. Hablavcovej. Syn Štefana III. Andrássyho - Juraj III. bol veľkým milovníkom vedy a umenia, aktívnym podporovateľom zakladania vedeckých inštitúcií v Uhorsku. V r. 1825 prispel 10000 zlatými na založenie Uhorskej akadémie vied, neskôr sa stal aktívnym zakladateľom Národného múzea v Budapešti.
Mauzóleum Andrássyovcov Mauzóleum dal postaviť v rokoch 1903 - 1904 Dionýz Andrássy po smrti svojej manželky Francisky Hablavcovej (zomrela 26. X. 1902). Dal postaviť architektonicky ojedinelú pohrebnú kaplnku. Telesné pozostatky F. Hablavcovej boli do mauzólea prevezené z Mníchova 26.X.1904, telesné pozostatky Dionýza Andrássyho tu uložili 7.marca 1913. Projektové práce, vrátane vnútornej umeleckej výzdoby pripravil mladý mníchovský architekt Richard Berndl. Staviteľom bol Karol Schmucker. Vonkajšie a vnútorne sochárske práce, vrátane zhotovenia sarkofágov sú dielom sochára Maxa Fricka. Maliarske práce a maozaikovú výzdobu navrhol Karl Throll, zlatnícke a kovové zariadenie zhotovil Adolf Mayerhofer, všetci z Mníchova. Oproti vonkajšej skromnosti je vnútro až prepychové umelecky vyzdobené. Bohatou dekoratívnou nádherou symbolizuje nadsvetskú krásu v cirkevnom ponímaní. Interiér mauzólea pripomína mauzóleum Teodorika Veľkého v Ravenne. 


 Kríky

Ako si môžete všimnúť na fotkách, 4 roky nazad (april 2008) som fotil tesne okolie  hradu upravene, vypílene kriky ...


Dva tyzdne pred sobotnym poziarom som bol na prechadze v okoli hradu, v tesnej blizkosti bol husty porast ...


Verim, ze ak by to bolo aj teraz upravene, hrad by nam "nezhucal"


 no a v RV neexistuje

no a v RV neexistuje romanticka prechadzka :) asi nie to bude tym ze parky obsadili fetaci xixiAko vzdy, pekne fotky. No z

Ako vzdy, pekne fotky. No z Betliara sa mi viac pacili. Asi vdaka tej prirode.

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Voľby do VÚC 2017

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...