GEMINI CARS PIZZA Rožňava vyza eu

Rozkvitnutá nádhera ...

Obec Kružná - Okres Rožňava - Slovensko

...

Obec Kružná - Okres Rožňava

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1327 – Keurus – kedy predok Mariássovcov vymenil dedinu, ktorá patrila k hradu Brzotín s gemerskými Batizovcami. To znamená, že dedina sa vyvinula na území Brzotína. Založenie Kružnej je dielom rodiny Mariássovcov a počiatky obce siahajú na koniec 13. storočia. Bebekovci neskôr sa snažili získať späť majetok a až do vymretia rodu Bebekovcov trvali majetkové spory medzi uvedenými rodinami, ale Mariássovci si udržali dedinu až do zrušenia poddanstva.

Názov obce v priebehu dejín v dokumentoch mal nasledujúce podoby: Kewres (Kőris), Kerus, Kourus, Keurus, Kurus, 1906 Berzétekőrös, Kőrös, 1920 Kerešovce, 1948 Kružná.

Názov obce v podstate poukazuje, že bola založená na vyklčovanom lese kőris – jaseň.

Obec Kružná - Okres Rožňava - Slovensko

Pomerne neskoré založenie obce vysvetľujú pomery okolia. Pôdu vhodnú na siatie obec má málo a aj pri dobrom hnojení nedávala viac ako dve semienka na jedno zasiate. Preto obyvatelia boli odkázaní na bohaté lesy Plešivskej planiny: rúbali drevo, pálili uhlie a pásli obce. Zdá sa, že najviac úspechov mali v pálení uhlia ako o tom svedčí aj časť nápisu na historickej pečati obce SEN*EGETÖ – szénégető – páliace uhlie. V pokojnejších časoch obyvatelia obce predávali drevené uhlie blízkym hutám a baniam. Značná časť obyvateľov sa zaoberala aj chovom oviec.

Zdroj: Obec Kružná

...

Obec Kružná - Okres Rožňava - Slovensko

Obec Kružná - Okres Rožňava - Slovensko

Obec Kružná - Okres Rožňava - Slovensko

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Požičovňa špeciálnych prívesov ...

Voľby do VÚC 2017

KSKauto Rožňava Brzotín

HELL MECY

vaša reklama tu

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...