Miesto pre Vašu reklamu PIZZA MICIO

Skrýva ešte tajomstvá ...

Gombasecká jaskyňa a rožňavskí speleológovia

Dnes je tomu práve 60 rokov od objavenia Gombaseckej jaskyne.

Jaskyňu objavili v roku 1951 dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy (V. Rozložník, L. Herényi *, Š. Roda, A. Abonyi, A. Rusňák, Š. Ivanec a i.) združení v Slovenskej speleologickej spoločnosti. Do podzemných priestorov prenikli cez Čiernu vyvieračku za pomoci výkopových prác. Zásluhou L. Herényiho a jeho spolupracovníkov je jaskyňa sprístupnená od roku 1955. Od roku 1968 sa ako prvá jaskyňa na Slovensku využívala 10 rokov na speleoterapiu. Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 285 m.  

Podzemie ale dnes ešte nie je celkovo preskúmané a rožňavskí speleológovia pracujú na odhalení podzemného tajomstva. Predpokladá sa, že medzi Gombaseckou jaskyňou a Silickou ľadnicou (klik TU) existuje prepojenie.

* 30.1.1923 sa narodil v Rožňave Ladislav Herényi, speleológ, učiteľ. Študoval v Rožňave. Učiteľ v Rožňave a Bôrke. Od r. 1955 správca Gombaseckej jaskyne. Skúmateľ Slovenského krasu, spoluobjaviteľ Gombaseckej jaskyne a i. Zomrel 11.5.1971 v Rožňave.

Gombasecká jaskyňa a rožňavskí speleológovia

Gombasecká jaskyňa a rožňavskí speleológovia

Gombasecká jaskyňa a rožňavskí speleológovia

Informátor -reklamno-informačné noviny pre Rožňavu a okolie zdarma do schránokJaskyňa krásna, o tom niet

Jaskyňa krásna, o tom niet pochýb ALE, ten areál okolo samotnej jaskyne ako aj " služby" to je na zaplakanie a je to HANBA tých, ktorí to majú na zodpovednosti !!!! Veď to tam vyzerá ako vo Vietname v 70-tych rokoch, zarastené, ošarpané, žiadna reklama proste HANBA !!!!!!Gombasecká jaskyňa - Peter Marko

...tak trochu si aj ja prihrejem polievočku...v roku 1965 počas jaskyniarskeho týždňa aj ja (ako dobrovoľný jaskyniar) som sa zúčastnil prieskumu v "suchej chodbe - száraz fojosó", ktorá sa vtedy končila sifónom. Dodnes mám v pamäti, ako som sa musel vrátiť sám do sprítupnenej časti po materiál, bolo to dobrodružstvo..., ako aj prieskumy v speleolezení s Petrom Hippmanom v jaskyni "Buzgó - Krásnohorskej jaskyni", alebo práce na jaskyni "Zúgó - Hučiaca" pri Kunovej Teplici. Bola to ozaj vynikajúca parta s úžasnými medziľudskými vzťahmi...alebo Svetový kongres jaskyniarov v roku 1975...pamätáš sa Laci Reiman, ako sme večer "švenkovali" s kamerou košického TV kameramana v laborke pri Gombaseckej jaskyni?...ale to už len bolo...

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Voľby do VÚC 2017

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...