AUTO MOTO BAZAR Miesto pre Vašu reklamu PIZZA Rožňava

6 smrteľných zrážok vlaku s osobou a 3 zrážky vlaku s motorovým vozidlom

Dňa 6. septembra v úseku Šurany – Palárikovo na priecestí s jedinečným identifikačným číslom (JIČ) SP0850 došlo k zrážke vlaku s motorovým vozidlom, ktorého vodič bol ľahšie zranený.

Dňa 13. septembra bola v úseku zast. Kľače – Rajec nahlásená nehoda dvoch motorových vozidiel, pričom jedno z nich sa nachádzalo na koľaji a  druhé v blízkosti koľaje.

Dňa 14. septembra rušňovodič vlaku v úseku Studený Potok - Kežmarok zastavil súpravu vlaku cca 200 m pred priecestím s JIČ SP0271, na ktoré vošlo a závorami zostalo uzavreté cestné nákladné motorové vozidlo. Po zastavení vlaku vodič motorového vozidla z miesta udalosti ušiel. Totožnosť vodiča a ŠPZ vozidla je neznáma – v pátraní PZ SR. Priecestné zabezpečovacie zariadenie vykazovalo počas jazdy vlaku správnu činnosť – vodič motorového vozidla nerešpektoval výstrahu dávanú pre užívateľov cestnej komunikácie. K poškodeniu infraštruktúry ŽSR nedošlo.

Dňa 15. septembra počas jazdy osobného vlaku v úseku Bardejov – Raslavice došlo na priecestí s JIČ SP1672 k zrážke s motorovým vozidlom. Udalosť sa zaobišla bez zranení účastníkov nehody.

Dňa 29. septembra počas jazdy vlaku v úseku Tekovské Lužany – Levice došlo na priecestí s JIČ SP0973 ku zrážke s motorovým vozidlom, v ktorom sa viezli 3 osoby, jedna osoba bola odvezená na ďalšie ošetrenie.

Dňa 30. septembra v úseku Starý Smokovec – Tatranská Polianka kontaktné centrum záchranných zložiek nahlásilo nehodu motorového vozidla, ktoré po šmyku skončilo na koľajniciach.

Železnice Slovenskej republiky vyzývajú verejnosť k opatrnosti pri pohybe v blízkosti železničnej trate. Vlak je obrovský kolos, ktorý môže mať brzdnú dráhu v závislosti od rýchlosti aj viac ako kilometer a následky zrážky s ním bývajú fatálne.

Železnice Slovenskej republiky ako manažér infraštruktúry opakovane apelujú na všetkých vodičov, chodcov, cyklistov, aby si pred železničným priecestím počínali vždy mimoriadne opatrne, najmä sa presvedčili, či môžu bezpečne prejsť cez železničné priecestie. Na železničných priecestiach označených dopravnou značkou “Stoj, daj prednosť v jazde!“ je vodič povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má náležitý rozhľad na trať, musí dbať však na to, aby vozidlo nezasahovalo do priechodného prierezu koľaje, kde by mohlo byť zachytené prechádzajúcim vlakom. Tieto ustanovenia sa samozrejme vzťahujú aj na chodcov a cyklistov.

V prípade uviaznutia vozidla na železničnom priecestí je potrebné zavolať Integrovaný záchranný systém (IZS) na telefónne číslo 112 a nahlásiť JIČ, umiestnené na zadnej strane výstražníkov alebo dopravného zničenia. Operátori IZS následne vykonajú opatrenia na varovanie rušňovodiča koľajového vozidla.

Ak dôjde k zastaveniu vozidla na priecestí, spustí sa svetelná výstraha a zatvoria sa závory, je potrebné spustené závory bez zaváhania preraziť, pretože za krátku chvíľu vojde na priecestie vlak alebo iné koľajové vozidlo, ktorého hmotnosť býva niekoľko stoviek ton, brzdná dráha stovky metrov a ktorého rušňovodič nemá v drvivej väčšine prípadov žiadnu šancu pred prekážkou zastaviť.

ŽSR evidujú aj prípady vandalizmu a preto opätovne upozorňujú aj na nebezpečné dôsledky vandalizmu, a teda aj úmyselného poškodzovania majetku. Vandali si neuvedomujú, že svojím konaním ohrozujú nielen plynulú prevádzku osobnej a nákladnej dopravy, ale hazardujú aj s ľudskými životmi. ŽSR preto prosia verejnosť, aby bola všímavá k dianiu na železnici, aby pri zistení podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na železnici či v blízkosti majetku ŽSR kontaktovala políciu a eliminovala trestnú činnosť.

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Voľby do VÚC 2017

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...