Miesto pre Vašu reklamu PIZZA MICIO

Prednáška Parné stroje v Baníckom múzeu v Rožňave - DEKD 2023

Pri príležitosti 140. výročia výroby parného valca Aveling & Porter prináša Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, širokej verejnosti zaujímavú prednášku, ktorá sa uskutoční 7. septembra 2023 o 16:00 hod. v Zážitkovom centre Sentinel v Rožňave.

Parný valec Aveling & Porter v zbierkach múzea je 3. najstarším valcom svojho druhu na svete. Prvenstvo patrí valcu vyrobenému v roku 1878, ktorý sa zachoval v nórskom Osle a druhý najstarší sa dnes nachádza v anglickom Nottinghamshire. Ten rožňavský bol vyrobený presne 12. septembra 1883. Na čo tento pracovný stroj slúžil, kto ho vyrobil a pre koho, na akom princípe sa pohyboval, ako sa vôbec dostal do Rožňavy a ako sa zistilo, že je tretím najstarším na svete, Vám prezradí kurátor múzea, Mgr. Norbert Mogyorósi. Nezabudne ani na druhé vzácne parné vozidlo v zbierkach múzea, nákladný automobil Škoda Sentinel.

Súčasťou prednášky bude aj prezentácia najnovšej novinky múzea. Záujemcovia o prednášku budú prvými, ktorým bude odprezentovaný miniatúrny model jubilejného parného valca. Ide o detailne spracovaný 3D model, ktorý bol vyrobený technológiou vytvrdzovania UV citlivej živice a ktorého dĺžka nepresahuje 7 cm. Múzejníci ho taktiež plánujú zaradiť medzi voľnopredajné suveníry múzea.

Podujatie sa koná v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Témou aktuálneho ročníka je Dedičstvo ži. Vstup na podujatie je voľný.

 

Ste srdečne vítaní!

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Voľby do VÚC 2017

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...