Miesto pre Vašu reklamu PIZZA MICIO

Nové chodníky, bezbariérový prístup, vynovené vstupné brány či mini oddychová zóna..

Nové chodníky, bezbariérový prístup, vynovené vstupné brány či mini oddychová zóna pribudli v uplynulých dňoch pri Evanjelickom kostole v Koceľovciach, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou nesúcou značku Európske dedičstvo. V rámci projektu bolo preinvestovaných viac ako 13.300 eur.

Cieľom projektu financovaného prevažne z dotačného programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognitabolo zlepšiť bezpečnosť, prístupnosť a skvalitniť turistickú infraštruktúru pre návštevníkov tejto významnej pamiatky.

„Kostol v Koceľovciach sa spolu s ďalšími na Gemeri právom hrdí značkou Európske dedičstvo. Ak na ich návštevu pozývame turistov z celého Slovenska aj spoza hraníc, mali by sme hlavne dbať o ich dostupnosť. Aj z tohto dôvodu môže byť na prvý pohľad malá úprava schodov dôležitou súčasťou celkového zážitku. Pre tých, ktorých schody odrádzajú zas poslúži nový bezbariérový prístup. Verím, že po nových a bezpečných schodoch do kostola v Koceľovciach prejdú ešte tisícky nadšených a zvedavých návštevníkov a uľahčia prístup k duchovnému relaxu aj miestnym veriacim,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Hlavný starý betónový chodník s prístupovými schodmi boli v havarijnom stave. Po rekonštrukcii došlo aj k vizuálnemu zjednoteniu oboch chodníkov, ktoré už tvoria čadičové kocky dotvárajúce gotický charakter kostola. Navyše, bočný chodník ponúka aj bezbariérový prístup, ktorý doposiaľ ku kostolu neviedol. Zjednodušilo to vstup do chrámu nielen starším veriacim, ale tiež návštevníkom s problémami pohybového aparátu.

„Obnovou prešli i vstupné brány, ktoré už roky nespĺňali svoju funkciu. Zrenovované je tiež sedenie v kostolnej predsieni, vitrína na oznamy, a turisti môžu po novom zanechať svoj odkaz a dojmy z kostola a jeho významných fresiekv podpisovej knihe návštev.V budúcnosti môže poslúžiť i na štatistické účely o tom, odkiaľ k nám turisti prichádzajú,“ povedala administrátorka tunajšieho cirkevného zboru Ľubica Štefanidesová s tým, že koceľovský kostol v uplynulých rokoch navštevuje počas letných prázdnin zhruba 300 turistov.

Významné pre turistov je tiež vytvorenie mini oddychovej zóny, ktorú tvoria dve parkové lavičky priamo pred ohradným múrom kostola. Ide o ďalší prvok dotvárajúci atmosféru malej obce na Gemeri, ktorá sa pýši monumentálnym chrámom.

Vďaka zrealizovanému projektu si môžu turisti vyhotoviť aj krajšie fotografie, ktoré im budú pripomínať túto návštevu.

Dotácia na podporu cestovného ruchu pre podporu infraštruktúry s dôrazom na zvýšenie atraktívnosti Košického kraja predstavovala takmer 12.000 eur. Sumou vyše 1.300 eur prispela obec Koceľovce. Pri zapojení sa do výzvy pomáhalo aj občianske združenie Gotická cesta.

,,Cieľom podpory bolo sústrediť sa na zlepšenie prístupnosti, poskytovanie informácií a komfortu pre návštevníkov. V našom najvyššom záujme je, aby významné kostolíkyna Gemeri boli pre širokú verejnosť prístupné, a to ako pre domácich, tak aj pre zahraničných turistov. Bola by obrovská škoda, ak by tajomstvá a bohatstvo, ktoré ukrývajú, ostali za ich múrmi skryté. Nielen kostol v Koceľovciach, ale aj v Štítniku, Ochtinej a Plešivci sa zapojili do výzvy, vďaka čomu sa náš spoločný cieľ napĺňa a ja verím, že aj ďalšia výzva, vyhlásená pre rok 2024, tomu dopomôže,“ povedala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Evanjelický gotický kostol v Koceľovciach sa datuje do prvej polovice 14. storočia. Nástenné maľby v ňom sú o 150 rokov staršie než Posledná večera od Leonarda da Vinciho či Posledný súd od MichelangelaBuonarrotiho. Predstavujú doposiaľ najväčšiu súvislú pomaľovanú plochu spomedzi všetkých gemerských kostolov. 

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Voľby do VÚC 2017

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...