Miesto pre Vašu reklamu PIZZA MICIO

Unikátna výstava Na dvoch kolesách v Rožňave

 Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prináša do Rožňavy výstavu unikátnych modelov bicyklov. Pôvodne bola výstava určená pre dobročinné účely, no jej popularita v očiach verejnosti postupom času rástla a tak sa stala putovnou výstavou žiadanou až v zahraničí. Zbierka modelov bicyklov sa zaradila do Knihy slovenských rekordov.

     Majiteľ zbierky Ján Trulík zozbieral viac ako 100 kusov, vrátane umeleckého spracovania mini modelov. Bicykle sú vyrobené z jednoduchých materiálov až po náročné vyhotovenia. „Na výstave bude možné vidieť modely bicyklov z kovu, dreva, porcelánu, či dokonca zo skla,“ uviedol autor výstavy. Výnimočné sú modely od sochára Davida  Whipa a kováča Hansa zo Salzburgu. Každý model je z iného mesta, od iného výrobcu. Autor výstavy prostredníctvom nej rovnako poukazuje i na fakt, že spojenie umeleckého dizajnu, techniky a pragmatickosti vytvára z bicykla nadčasový ekologický  dopravný prostriedok.

     História bicykla ako dopravného prostriedku sa datuje od začiatku 19. storočia. Typickým pre toto obdobie je i kostitras (pevný bicykel s veľkým a malým kolesom). Banícke múzeum má takýto kostitras značky The King of The Road, ktorý je pravdepodobne vyrobený v Anglicku, vo svojom zbierkovom fonde. Výstava bude o tento zbierkový predmet doplnená.

      Vernisáž výstavy sa uskutoční 11. júna 2024 o 16:00 hod. v Galérií Baníckeho múzea v Rožňave (Nám. baníkov 25). Návštevníci si ju budú môcť pozrieť až do 27. septembra 2024.

 

Všetci ste srdečne vítaní!

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Voľby do VÚC 2017

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...