Miesto pre Vašu reklamu PIZZA MICIO

55. výročie objavenia Ochtinskej aragonitovej jaskyne

a

Do hlbín zeme vstúpil baník, objavil nový rozprávkový svet. Ochtinskú aragonitovú jaskyňu na Hrádku navštevujú turisti z mnohých štátov Európy i zámoria. Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, ktorá patrí k európskym unikátom objavili 7.12.1954 baníci závodu VSRP – náhodne pri razení prieskumnej chodby. Jaskyňa vznikla v šošovke prvohorných  silurských vápencov (mramorov) a jej vek sa určuje na 400 až 460 miliónov rokov. Významná je aragonitovou výzdobou, ktorá je odlišná od ostatných kvapľových jaskýň na Slovensku. No smutnou skutočnosťou je, že aragonitovú jaskyňu málo žiakov pozná aj obyvateľov našej vlasti, hoci je jedinou tohto druhu SR. Vari sme naozaj tak nevšímaví k nevšedným krásam, ktoré nám príroda vytvorila a o ktorých zahraniční turisti s takým nadšením hovoria ?

                                     Pre InfoNoviny.sk pripravil: Pavol Burger

Čo uvádza o jaskyni wikipedia.org:

Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza v Ochtinskom kryptokrase na severozápadnom svahu Hrádku v Revúckej vrchovine medzi Jelšavou a Štítnikom. Jej dĺžka je 300 m. Aragonitová výplň vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných dutinách. Jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. Jaskyňa bola sprístupnená v roku 1972 v dĺžke 230 m, ako jedna z troch aragonitových jaskýň na svete. Je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Viac sa dočítate - klik TU

aDETAIL

Pán Burger unikol mi vo vašom článku jeden jediný detail ,ktorý by asi dal odpoveď na otázku ktorú ste položili v závere a to je cena vstupného!!!Myslím ,že to je hlavná príčina toho že tam chodí tak málo ľudí......CryVšade sa platí toľko.

Všade sa platí toľko.cena

Prehliadková trasa
Dĺžka:    300 m
Doba trvania: 30 min
Cena 6.00 €

Na porovnanie Domica

Dĺžka: Dlhý okruh (bez plavby)  1180 m
Doba trvania: 60 min
Cena 7.00 €cena

Vdaka za ceník Wink.........Takže si to zhrniem len tak pre seba:   sme štvorčlenná rodina takže predpokladám že deti maju polovičný tak ma navšteva jaskyne vyjde na(2x6)+(2x3)=18 eur...........Jaskyna je krásna ja som v nej bol ale priznajme si to vstupné je prehnané......PRETO TAM CHODÍ TAK MÁLO ĽUDÍ!!!Ja radšej doplatím 1 € za

Ja radšej doplatím 1 € za väčší zážitok.

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Voľby do VÚC 2017

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...